Klarowanie wosku

Jakość uzyskiwanego wosku zależy przede wszystkim od okresu użytkowania plastrów. Z plastrów bardzo ciemnych nie uzyskamy ładnego wosku, nawet gdy wytopimy go metoda parową.

Latem możemy bardzo ekonomicznie przetopić wosk wykorzystując topiarki słoneczne. Taki wosk jest jaśniejszy niż wytapiany innymi metodami. Wytopiony wosk poddajemy klarowaniu i w ten sposób uzyskujemy jednorodną oczyszczona bryłę.

Klarowanie to proces stosunkowo prosty. Do naczynia z wodą wkładamy bryłki wytopionego wosku i podgrzewamy do rozpuszczenia. Naczynie powinno być emaliowe lub kwasoodporne, nie należy używać naczyń ocynkowanych i aluminiowych. Najlepiej jeśli woda w której rozpuszczamy wosk będzie miękka. Można stosować deszczówkę lub zmiękczyć wodę chemicznie dodając np. kwasek cytrynowy, wodę destylowaną, lub płyn do kąpieli dla dzieci. Wsad wosku nie powinien stanowić więcej niż 50% w stosunku do użytej wody. Objętość wosku po rozpuszczeniu się zwiększa może nam wykipieć. W czasie podgrzewania nie doprowadzamy do wrzenia. Zbieramy pianę z powierzchni a następnie poddajemy wosk powolnemu studzeniu. Dobrym sposobem jest wstawienie naczynia do pustego ula. Po 12-15 godzinach wyjmujemy uformowany wosk. Z dolnej części zeskrobujemy osad. Zbyt szybkie studzenie może doprowadzić do tego że bryła wosku pęknie.

Jeżeli chcemy poprawić barwę i czystość wosku możemy go sklarować kilkukrotnie.