Lipa szerokolistna

Lipa szerokolistna zakwita wcześniej niż lipa drobnolistna. W nizinnej części Polski lipa szerokolistna zakwita już w pierwszych dniach czerwca lipa drobnolistna około dwa tygodnie później.

Czasami trudno jest odróżnić te dwie lipy – tym bardziej, że potrafią się krzyżować między sobą. Poza okresami kwitnienia lipy te różnią się od siebie przede wszystkim kolorem włosków dolnej powierzchni liścia. U lipy szerokolistnej są one białe u drobnolistnej rudobrązowe. Poza tym orzeszki lipy szerokolistnej są większe i mają wyraźne żeberkowanie. Liść lipy szerokolistnej jest miękki w dotyku i pomarszczony, drobnolistnej zaś jest sztywny.

lipa szerokolistna

lipa szerokolistna

Kwiaty żółtawobiałe, zebrane zwykle po 3 (rzadziej po 4—6); pręciki dłuższe od płatków, podsadka podługowata, zwężająca się stopniowo ku obu końcom, długości 5—12 cm, owłosiona na nerwie od spodu. Kwitnie w drugiej połowie czerwca, początku lipca (dwa tygodnie wcześniej od lipy drobnolistnej). Owoce prawie kuliste lub gruszkowate, długości do 1 cm, wyraźnie 5-żeberkowe, filcowato owłosione i grubościenne. W odróżnieniu od owocu lipy drobnolistnej ma on grube ściany i nie sposób zgnieść go w palcach.

Lipa szerokolistna lubi gleby lekkie, żyzne i wilgotne. Młode drzewka są cieniolubne. Występuję często jako domieszka w lasach liściastych.

Drzewa w zwartych drzewostanach dorastają do 40m i osiągają 1,2-1,5 m pierśnicy, rozgałęzia się na wysokości około 15-18 m. Drzewa rosnące pojedynczo, w pełnym słońcu zwykle rozgałęziają się niżej i osiągają mniejsze rozmiary. Korona jest gęsto ugałęziona, u młodych drzew ma regularnie sercowaty kształt, z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem, z czasem staje się szeroka.

Kora szarobrązowa, mniej popękana, niż u lipy drobnolistnej.

Lipa szerokolistna jest bardzo zróżnicowana morfologicznie. Występuję dużo różnych odmian i mieszańców.

M-II-3 – kultywar charakteryzujący się wyjątkową wydajnością miodową, obliczoną na 5,2 kg z drzewa. Cechuje go długi okres kwitnienia.

F-6 – najwcześniej zakwitający kultywar spośród lip badanych przez IBL

Lipa szerokolistna jest gatunkiem rodzimym. Ze względu na porę kwitnienia jest bardzo ważna dla pszczelarstwa.      

Lipa jest gatunkiem długowiecznym, dożywa około 500 lat. Jej lekkie i miękkie drewno wykorzystywane jest do wyrobu zabawek, desek kreślarskich, chodaków; z łyka młodych drzewek wyplatano maty, sznury, koszyki i łapcie.

Największa lipa szerokolistna w Lasach Państwowych ma obwód: 817 cm i wysokość: 25 m. Drzewo ma jeden pień główny o obwodzie, który na wysokości 3 m rozwidla się. Rośnie w Nadleśnictwie Człopa woj. Wielkopolskie.

lipa szerokolistna lipa szerokolistna lipa szerokolistna lipa szerokolistna lipa szerokolistna

 źródło fotografii: Wikipedia, portal Lasów Państwowych