Przegląd leków do leczenia warrozy
Podstawowa substancją używaną do zwalczania warrozy jest amitraz. Działa na układ nerwowy roztocza, wywołując konwulsje, drżenie i w końcu paraliż. W wyniku tego pasożyt odpada od ciała pszczoły i ginie. Amitraz jest substancja nietrwałą – bardzo łatwo rozpada się pod wpływem światła, temperatury i wilgoci. Dlatego też należy bezwzględnie przestrzegać sposobów przechowywania leków zalecanych przez producenta – najczęściej jest oryginalnie zamknięte opakowanie, temp. poniżej 25%
Biowar 500
Producentem tego leku jest Biowet Puławy. Lek ma postać pasków ze sztucznego tworzywa, w jednym kartoniku znajdują się 10 szt. pasków, zabezpieczonych dodatkowo specjalnym hermetycznym opakowaniem – aluminiową saszetkę. Paski nasączone są substancją aktywną, jest to Amitraz w ilości 500 mg na pasek. Do jednej rodziny wkładamy 2 paski (tak więc rodzinie podajemy 1 g amitrazy). Czas trzymania pasków w ulu to min 6 tyg. Jak wykazują badania trzymanie pasków przez 8 tygodni zwiększa skuteczność walki z warrozy. Ważne jest to zwłaszcza w rodzinach o wysokim stopniu porażenia. Bezwzględnie nie można dopuścić do pozostawiania pasków Biowaru w ulu na zimę!
Preparat działa na roztacza za pośrednictwem pszczół. Pszczoły stykając się z paskami przenoszą amitraz na powierzchnie swojego ciała. Ważne jest wiec aby paski były umieszczone w miejscu jak największej aktywności pszczół – w części gniazdowej, w uliczkach gdzie pszczół jest najwięcej. Paski powinniśmy umieszczać w ten sposób aby nie przylegały jedna stroną do powierzchni plastra – pszczoły musza mieć swobodny dostęp do paska z dwóch stron. Po pewnym czasie możemy zmienić położenie pasków.